DWUDZIESTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU - 17 sierpnia 2014

1. Bóg pragnie okazywać nam miłosierdzie – to przesłanie usłyszeliśmy w liturgii dzisiejszej – 20. niedzieli w ciągu roku. Zechciejmy je przyjąć z otwartymi sercami, abyśmy mogli się nim dzielić z tymi, do których Pan nas posyła.

2. Niech czas wakacji i urlopów nie będzie okazją do zamykania się we własnym gronie, lecz niech staje się okazją do dostrzegania tych, którzy żyją wokół nas i być może potrzebują dobrego słowa, wsparcia lub po prostu ofiarowania im trochę z naszego czasu. Nie zapominajmy przy tym, że tymi potrzebującymi mogą być także nasi domownicy: dzieci, współmałżonek czy starsi rodzice.

3. Przypominamy, że zgodnie z prośbą naszych biskupów sierpień jest miesiącem trzeźwości. Zachęcamy do wytrwania w abstynencji, ofiarowując ją za tych, którzy sami nie potrafią jej zachować i są uzależnieni od alkoholu.

4. W piątek, 22 sierpnia, będziemy się radowali Maryją – Królową. Od wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił właśnie król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Pamiętajmy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego.

5. A w sobotę, 23 sierpnia, będziemy obchodzili Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.

6. Organizujemy parafialną pielgrzymkę do Kalisza i Lichenia w dniach 4-5 październik 2014 (sobota-niedziela). Koszt 180 zł. Zostały jeszcze 4 miejsca.

7. Spotkanie pielgrzymów udających się 18 września do Izraela odbędzie się w Kościele 22 sierpnia (piątek) o godz. 19.00. Obecność obowiązkowa. Zwolniły się  miejsca. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt u ks. Macieja.

8. Serdeczne podziękowanie mieszkańcom Dobrego Lasku za złożone ofiary na rozbudowę w kwocie 1000 zł. A p. Jerzemu Kulik za zbiórkę.

9. Bóg zapłać! Paniom za posprzątanie Kościoła, Nowożeńcom za wystrój Kościoła oraz tym, którzy wzięli udział przy rozbudowie:

Poniedziałek 11.08.14 – Majewski Jan, Kaczyński Kazimierz (os. 35-lecia)

Wtorek 12.08.14 – Nadolny Mirosław (ul. Przemysłowa), Pliszka Sławomir, Majewski Jan, Kaczyński Kazimierz (os. 35-lecia)

Środa 13.08.14 – Majewski Jan, Kaczyński Kazimierz, Niksa Leszek, Niksa Paweł (os. 35-lecia)

Czwartek 14.08.14 – Majewski Jan, Kaczyński Kazimierz (os. 35-lecia)

Sobota 16.08.14 – Świtaj Zenon, Marzewski Andrzej (ul. Topolowa), Gryczon Stanisław
(ul. Polna), Miciński Marcin (Brejdyny), Soroka Józef, Grabowski Jerzy, Majewski Jan, Kaczyński Kazimierz (os. 35-lecia)

W tym tygodniu prosimy o pomoc:

Wtorek 19.08.14 – Piecki ul. Świerkowa, Klonowa i Jesionowa

Środa 20.08.14 – Dobry Lasek

Czwartek 21.08.14 – Czaszkowo

Piątek 22.08.14 – Piecki ul. Wolności

W tym tygodniu patronujĄ nam:

·         20 VIII – św. Bernard (1090-1153), opat cystersów w Clairvaux (Francja) i doktor Kościoła, wielki myśliciel, teolog i mistyk, nazywany „wyrocznią Europy”; słowem i przykładem prowadził do Boga zarówno członków zakonu cystersów, powierzonych jego duchowej opiece, jak i lud Boży, który przychodził słuchać jego kazań; był również wielkim czcicielem Matki Bożej; jemu przypisuje się autorstwo modlitwy zaczynającej się od słów: „Pomnij, o Najświętsza Panno Maryjo…” (wspomnienie obowiązkowe);

·         21 VIII – św. Pius X (1835-1914), papież, który odrodził życie eucharystyczne, wydając dekrety o częstszym przystępowaniu do Eucharystii i pozwalając dzieciom na wcześniejszą Komunię Świętą; nazwano go „papieżem dzieci” (wspomnienie obowiązkowe).

W dniu 25.08.2014 (poniedziałek) od godz. 14.00 w Ośrodku Zdrowia przy ul. Zwycięstwa 21 odbędą się badania USG Doppler przepływów szyjnych i kończyn dolnych, USG tarczycy oraz echo serca. Badania są odpłatne. Cena jednego badania to 55 zł.

W tym tygodniu patronujĄ nam:

·        11 VIII – św. Klara (1194-1253), dziewica, zafascynowana życiem, które wybrał św. Franciszek, poszła w jego ślady, stając się w ten sposób założycielką drugiego zakonu św. Franciszka, popularnie zwanego klaryskami; siostry oddają się modlitwie wstawienniczej i prowadzą bardzo surowy tryb życia (wspomnienie obowiązkowe);

·        14 VIII – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), franciszkański kapłan i męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia; jest to jeden z najbardziej znanych świętych na świecie; ogarnięty pragnieniem zdobycia całego świata dla Maryi, szerzył Jej cześć wszelkimi możliwymi środkami, wykorzystując również najnowsze zdobycze techniki;. beatyfikowany jako wyznawca, a kanonizowany jako męczennik (wspomnienie obowiązkowe).

Informacja dla pielgrzymów i uczestników wycieczek:

Pielgrzymka do Ziemi Świętej. Wyjazd 18 września 2014r. (zmiana terminu - nie 20 września w sobotę ale w czwartek)

UWAGA! SĄ JESZCZE TRZY WOLNE MIEJSCA.

W przypadku gdy na terenie Izraela będzie na tyle niebezpiecznie (informacja MSZ zakazująca wylotów do Izraela), że pielgrzymka nie będzie mogła się odbyć Katolickie Biuro Pielgrzymkowe zwróci uczestnikom 100 % wpłaconej kwoty.  Gdyby ktoś jednak chciał się wycofać sam, strata wynikająca z rezygnacji wynosi na obecną chwilę 310 zł. (punkt IV/3 warunków uczestnictwa w pielgrzymce).

W przypadku pytań proszę o kontakt osobisty -ks. Maciej Burdyński 531 650 625

SPOTKANIE ORGANIZACYJNE PRZED WYLOTEM ODBĘDZIE SIĘ 22 SIERPNIA O GODZ. 19.00 W KOŚCIELE. OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA. NA TO SPOTKANIE ZABIERAMY ZE SOBĄ 130 ZŁ + 100 DOLARÓW.